Skip to main content

System Messages

warning: Creating default object from empty value in /modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Syberyjski Białystok

Syberyjski Białystok: ostatni tydzień zbiórki funduszy na kościół. Odbudowa - latem 2019

Zbiórka środków na odbudowę spalonego kościoła w Białymstoku na Syberii potrwa do końca kwietnia 2019 r. Na koncie organizatorów jest już wystarczająca kwota na realizację budowy. Rekonstrukcja kaplicy ruszy latem br.

Do 30 kwietnia można wpłacać pieniądze na odbudowę polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku pod Tomskiem. Dzięki wsparciu z Polski i zagranicy, udało się zebrać potrzebną kwotę, aby postawić nową kaplicę. Ewentualna nadwyżka zostanie przeznaczona na stworzenie miejsca rekreacji dla dzieci i młodzieży z wioski oraz dom modlitwy w Kriwoszejno, centrum rejonu. Organizatorem zbiórki jest parafia katolicka w Tomsku, prowadzona przez jezuitów, pod którą podlega Białystok.

Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie

Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie
Zbudowany przez Polaków w 1908 r.
Zniszczony przez pożar w 2017 r.
Zostanie odbudowany!
Dołożysz się?

W połowie kwietnia br., tuż po Wielkanocy, w polskiej wiosce Białystok na Syberii, spłonął ponad stuletni kościół. Budynek zbudowali w 1908 r. Polacy, dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji pojechali za chlebem. Była to jedyna tego typu kaplica w Zachodniej Syberii, która funkcjonowała nieprzerwanie przez niemal 25 lat.

5 czerwca br. rozpoczęła się zbiórka funduszy na odbudowę kościoła. Akcja nosi nazwę „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”. Organizatorem jest katolicka parafia w Tomsku w Rosji.